czwartek, 7 maja 2015

Avengers 2 i inne komiksowe adaptacje czyli o co w ogóle chodzi i jak to oglądać?

Już dziś w kinach premiera kolejnego kinowego hitu ze stajni Marvela! Avengers 2: Czas Ultrona! Ale...zaraz, zaraz... Avengers 2? To była już jedynka? Będzie w tym Batman? To jest to samo co X-Men? Spokojnie. Ten tekst powstał właśnie po to aby rzucić nieco światła na tę nieco zagmatwaną kwestię i w możliwie najprostszy sposób wyjaśnić o co chodzi z tymi całymi "komiksowymi filmami".


Zacznijmy od początku, czyli od źródła. Dawcami pomysłów na powiększającą się w zastraszającym tempie liczbę filmów opartych na komiksach są przede wszystkim dwaj najwięksi na świecie wydawcy komiksowi. DC oraz Marvel. Obie firmy udzielają różnorakim studiom filmowym licencji na przeniesienie swych bohaterów z kart komiksów na srebrny ekran. Do uniwersum komiksów DC zaliczają się takie postacie jak Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Green Arrow czy Green Lantern. Wszyscy oni (plus paru których nie wymieniłem) egzystują w jednym uniwersum i tworzą grupę superbohaterów zwanych Ligą Sprawiedliwości (Justice League). W komiksach losy tych bohaterów się przeplatają. Tzn jeśli Superman podczas walki z jakimś "Wielkim Złem" wywołał trzęsienie ziemi to zapewne w tym samym momencie Batmanowi jaskinia wali się na szpiczaste uszy. W filmach jednak z różnych przyczyn takie rzeczy nie mogły mieć miejsca dlatego na przykład "Mroczny Rycerz Powstaje" Christophera Nolana nie był fabularnie połączony z "Człowiekiem ze Stali" Zacka Snydera. Wymagałoby to ogromnego budżetu, podpisania z aktorami wieloletnich kontraktów oraz strategii rozplanowanej na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Było to niemożliwe do zrealizowania...aż do roku 2008...kiedy zabrał się za to Marvel.


Fanowski plakat filmowej Justice League


Do Marvela należy zdecydowana większość najbardziej w tej chwili rozpoznawalnych bohaterów komiksowych. Spider-Man, Kapitan Ameryka, Iron Man, Thor, Hulk, Blade, Daredevil, Ghost Rider, Punisher, a także całe grupy bohaterów takie jak Avengers, Fantastyczna Czwórka oraz X-Men. Marvel (wykupiony w ostatnich latach przez Disneya) już od wielu lat, za pośrednictwem różnych studiów filmowych raczy nas, z lepszym bądź gorszym skutkiem, kolejnymi adaptacjami komiksowymi. FOX ma prawa do X-Men, SONY do Spider-Mana itd, a biedny Marvel zostawił sobie jedynie prawa do Avengers i jakiś tam innych mało znanych bohaterów... i zbudował z tego komercyjną bombę atomową. We wspomnianym 2008 roku Marvel rozpoczął ogromy projekt budowy swego tak zwanego "filmowego uniwersum Marvela" w którym losy bohaterów w ich solowych filmach wpływać będą na losy innych bohaterów z kolejnych filmów. Momentem kulminacyjnym wynikającym z połączenia intryg kolejnych kinowych obrazów byli "Avengers" w którym spotkali się ze sobą wszyscy superbohaterowie występujący dotąd jedynie w swoich własnych, osobnych przygodach. Publika oszalała czego efektem jest kasowy rekord otwarcia w Stanach Zjednoczonych - bagatela 207,438,708 mln dolarów. Co ciekawe na kolejnych miejscach plasują się "Avengers 2", "Iron Man 3", "Harry Potter and Deathly Hollows part 2" i "The Dark Knight Rises". ;)


Filmowi Avengers



Ok, wszystko fajnie, ale w jakiej kolejności należy oglądać to całe "filmowe uniwersum Marvela"?
Oto prawidłowa chronologia:

1. Captain America: The First Avenger
2. Iron Man
3. Iron Man 2
4. The Incredible Hulk
5. Thor
6. The Avengers
7. Iron Man 3
8. Thor: The Dark World
9. Captain America: The Winter Soldier
10. Guardians of the Galaxy
11. Avengers: Age of Ultron

Filmem numer 12 na liście będzie "Ant-Man", który w kinach pojawi się jeszcze w tym roku jednak już w tej chwili Marvel/Disney wyznaczył premiery kolejnych produkcji. Czy będzie ich dużo? No cóż, harmonogram został rozpisany aż do 2020 roku. ;)

Nie ulega więc wątpliwości, że fani komiksowych superbohaterów jeszcze przez długi czas będą się ekscytować kolejnymi premierami. Warto również wspomnieć, że konkurencja nie śpi. DC także ma zamiar stworzyć swoje filmowe uniwersum składające się z członków "Ligi Sprawiedliwości". Pierwszymi filmami wchodzącymi w skład ich projektu są "The Man of Steel" i zapowiedziany na przyszły rok "Batman v Superman: Dawn of Justice".

Na sam koniec zamieszczam grafikę prezentującą chronologię filmowego uniwersum Marvela. Warto wspomnieć, że wykres ten uwzględnia także seriale telewizyjne takie jak "Agent Carter", "Agent's of S.H.I.E.L.D" oraz "Daredevil".















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz